Açılış Konuşması

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, “Artvin’in kıyı kenar çizgisi, barajlar ve ormanlar arasında sıkıştığını” söyledi.

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, “Ormanların; yaylalarla fındık tarlaları arasında sıkıştığını, ama insanların da ormanla kıyı kenar çizgisi ve barajlar arasında sıkıştığını” söyledi.

Vali Yemlihalıoğlu, Orman Genel Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi´nce düzenlenen “III. Ulusal Karadeniz Ormancılık Kongresi” nin açılışında yaptığı konuşmada, Artvin insanının geleceği, refahı için turizmin gerekli ve önemli olduğunu belirtti.

Kentte arazi sıkıntısının had safhada olduğunu ifade eden Yemlihalıoğlu, “Barajlarımız dolayısıyla taşınması gereken köylerimizi yerleştirecek alan bulamıyoruz. Biz bir karış toprağı bile çok önemsiyoruz. Borçka´da vatandaşımız erozyona bağlı heyelandan öldü. Ama Borçka´nın aşağısı Çoruh Nehri, üzeri ise orman, yaşam alanı olamaz. Radikal konuşmak gerekirse o zaman burayı kapatmamız lazım” dedi.

Yemlihalıoğlu, bilimsel çalışmalar yapılırken yalın olarak ormanı düşünmemenin, burada insanların da yaşadığının dikkate alınmasının gereğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“İlimizde yatırım yapmak isteyen insanımız var. Ancak konaklama tesisi yapımı konusunda orman mevzuatının sıkıntılarını yaşıyoruz. Tesis yapılması planlanan alanın turizm alanı ilan edilmesi gündemde. Ormanın korunması noktasında dimdik dururuz. Bundan kimsenin endişesi, şüphesi olmasın. Ama Artvin´in nev-i şahsına münhasır bir il olması nedeniyle de şartları biraz daha zorlamamız lazım. Ormanlar yaylalarla fındık tarlaları arasında sıkışıyor tamam, ama insanımız da ormanla kıyı kenar çizgisi ve barajlarımız arasında sıkışıyor. Hiç bir insanımız “baraj yapın, gelin şunu, bunu yapın” demiyor. Bu konuda dengeli ve sürdürülebilir bir havza planlamasıyla bu sorun çözülmeli. Burada yaşayan insanların mutluluğu, refahı için dengeli bir planlama yapmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.